ziałacie na rynku już ponad 40 lat, jakie były początki firmy?

42 lata temu w piwnicy rodzinnego domu w Hyltebruk Anders Johansson założył firmę i zajął się sprzedażą wysyłkową. Wybrana grupa docelowa otrzymywała katalog z produktami oraz inspiracjami do wykorzystania w środowisku pracy. Początkowo oferta bazowała na produktach gospodarki materiałowej i wyposażania magazynów, stopniowo jednak powiększała się o kolejne działy, pojawiały się bardziej różnorodne produkty do innych miejsc pracy.

Nastąpił dynamiczny rozwój firmy. W 1982 roku powstał pierwszy zagraniczny oddział AJ Products w Norwegii. Od samego początku marketing jako metoda utrzymywania relacji z klientami poprzez kreacje w telewizji, radiu, prasie, OOH, miał dla AJ Products ogromne znaczenie. Po raz pierwszy – lecz nie ostatni – logo AJ Produkty pojawia się w sporcie w 1989 roku.

W latach 90-tych Anders Johansson rozpoczyna produkcję w fabrykach w Polsce i na Słowacji. Obecnie, z tych fabryk pochodzi około 70 proc. sprzedaży całej grupy AJ. Grupa zrzesza obecnie 26 spółek w 19 krajach Europy i zatrudnia ponad 700 pracowników.

W roku 2012 firma AJ Produkty przeniosła się do nowej siedziby w Halmstad skąd wysyłane są dziesiątki ciężarówek, by rocznie przewieźć 500 000 zamówień naszych klientów.

Na przestrzeni lat zmieniliśmy profil z niewielkiej firmy wysyłkowej do nowoczesnej, międzynarodowej spółki z własnymi fabrykami i projektantami. Oferujemy kompleksowe usługi i pomagamy klientom w wyposażaniu całych zakładów. Wspieramy ich naszym doświadczeniem i wiedzą by optymalnie wykorzystali przestrzeń jaką dysponują i stworzyli przyjazne, wydajne i ergonomiczne środowisko pracy dla swoich pracowników.

Państwa firma jest obecna w 19 krajach, jak udało Wam się rozprzestrzenić na taką skalę?

Firma w rękach 1 człowieka ma m.in. tą zaletę, że strategia jest jasno określona, a władza skupiona w rękach decydenta. Anders Johansson stworzył swoją firmę od podstaw i nie oddał władzy, kontroluje codziennie proces produkcji, sprzedaży i dostawy we wszystkich spółkach. Dzięki uporowi i determinacji oraz ogromnej ambicji był w stanie rozwinąć firmę do dzisiejszych rozmiarów. Rozwój grupy wymagał obserwacji rynku, trendów, rozszerzenia działalności z typowo handlowej do produkcyjno-handlowej. Wraz z rozszerzeniem działalności grupa zaczęła projektować własne rozwiązania, oferując klientom wsparcie na każdym etapie rozwoju ich przedsiębiorstw. U podstaw sukcesu leży konsekwentnie realizowany przez właściciela plan.

Co trzeba zrobić żeby utrzymać się na rynku, czy macie Państwo na to jakiś sprawdzony przepis?

Nie ma uniwersalnej recepty na sukces. Każda branża ma swoją specyfikę, klienci poszczególnych sektorów różnią się między sobą, inne są normy, przepisy, regulacje. Kluczem do sukcesu jest znajomość branży, jej ciągła obserwacja, najlepsi tworzą trendy, nie muszą ich naśladować. Kluczowi dostawcy rozwiązań inspirują zarówno klientów jak i konkurentów. Nasza firma bazuje na relacjach z klientem, musi okazać im należne zainteresowanie, uwagę i szacunek, utrzymywać z nimi kontakt i wchodzić w interakcje.

Żeby zostać zauważonym na rynku trzeba się wyróżniać, a co wyróżnia Państwa firmę?

Pomagamy naszym klientom w urządzaniu przestrzeni biurowej, magazynowej czy produkcyjno-warsztatowej. AJ Produkty istnieje na rynku polskim od 2002 roku. W ciągu 13 lat zmienialiśmy i poszerzaliśmy naszą ofertę by lepiej odpowiadać na zapotrzebowanie rynku. Myślę, że wypracowaliśmy szczególnie bogatą ofertę, z której każda firma może skorzystać.

Proponujecie Państwo swoim klientom kompleksowe rozwiązania do biur i innych pomieszczeń, które charakteryzują się nie tylko dobrą ceną, ale także bardzo wysoką jakością. Czy klienci dziś lubią kupować kompleksowe usługi?

Dzięki tak bogatej ofercie możemy zaproponować kompleksową obsługę, jesteśmy w stanie dopasować się do każdego wnętrza. Klienci decydują się dziś coraz częściej na ofertę kompletną, ale też taką, która powstaje w ścisłym kontakcie z nimi, po dokładnym poznaniu ich potrzeb. Mamy ten komfort, że oferujemy rozwiązania wysokiej jakości i w przeważającej części korzystamy z naszych fabryk. To wiele upraszcza w kontaktach i realizacjach dostaw, stwarza także możliwość customizacji.

Dziś dla klientów ważna jest wygoda, chcą robić zakupy szybko i bez wychodzenia z firmy. Jakie rozwiązania wdrożyliście Państwo w swojej firmie, żeby kontakt z klientem był szybki i łatwy i przyniosły one oczekiwane rezultaty?

Strona internetowa jest podstawą w obsłudze 24/7. Dodatkowo monitorujemy zachowania klientów. Jeżeli obserwujemy ruch poza typowymi godzinami pracy możemy dostosować się do potrzeb nabywców. Dużą wagę przykładamy do prawidłowo realizowanego procesu dystrybucji towarów. Podstawą naszej egzystencji jest klient, dlatego tak ważna jest analiza jego zachowań, komfortu zakupów, serwis posprzedażowy, postępowanie reklamacyjne. Całość procesu obsługi klienta stanowi o sukcesie naszej firmy. Chcemy budować relacje partnerskie z odbiorcami, ich informacja zwrotna jest przyczyną do wdrażania zmian, by co dzień lepiej pracować z i dla klienta. Taką misją kierujemy się w AJ Produkty, mając nadzieję, że rynek dostrzega nasze starania i dlatego rok do roku notujemy znaczące wzrosty sprzedaży.

Więcej informacji na stronie: https://www.ajprodukty.pl/.