awet biorąc pod uwagę rynki tak kulturowo i geograficznie bliskie jak rynki europejskie, trzeba dopasować nasz produkt i kampanię promocyjną do lokalnych uwarunkowań. Rynek francuski jest jednym z najbardziej wymagających i konkurencyjnych rynków w Europie. Jeśli jednak dobrze przemyśli się strategię wejścia, z powodzeniem możemy konkurować z lokalnymi markami.

Wierność marce produktu

Z zeszłorocznych badań Accenture, w których wzięło udział ponad 1000 francuskich konsumentów, wynika, że aż 45 proc. z nich jest wiernych marce produktu, a także wybiera zakupy w tym samym sklepie. W Polsce sytuacja przedstawia się inaczej. Przeciętny Kowalski poświęca zdecydowanie więcej uwagi na porównanie funkcjonalności i ceny produktów, co powoduje, że jest on jednym z najmniej lojalnych klientów w Europie.

Zapewne wpływ na to ma fakt, że we Francji wiele firm istnieje od wielu lat (a nawet wieków) i często te same produkty używane są przez kilka następnych pokoleń. Francuzi często przywiązują się do danej marki na lata i nie dotyczy to tylko samochodów, ale także produktów FMCG. Takie marki jak Hermès (1837), Bureau Veritas (1828), Peugeot (1810), czy Saint-Gobain (1665), to historia sama w sobie, która pomogła wyrobić stałe nawyki konsumenckie.

Analiza wstępna

Jednak dokonując analizy wstępnej, jesteśmy w stanie dorównać marketingowo francuskim produktom. Wystarczy chociażby wzorować się na francuskich kampaniach przy budowaniu przekazu reklamowego. Francuskie reklamy często nakierowane są na emocje, na pokazanie wyjątkowości klienta. W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że na pierwszym miejscu najczęściej wymieniane są zalety użytkowe produktu oraz jego cena. Warto o tym pamiętać budując naszą strategię. Nawet jeśli nie planujemy wielkiej kampanii reklamowej, możemy np. zaprojektować niebanalne opakowanie, odwołać się do tradycji lub ekologii. Ekologia bowiem, odgrywa coraz ważniejszą rolę dla francuskich konsumentów, którzy chcą dbać nie tylko o własne zdrowie, ale również mieć poczucie odpowiedzialnego działania na rzecz ochrony środowiska.

Badania francuskiego konsumenta

Z badania francuskiego konsumenta wynika również, że ponad 59% ankietowanych jest w stanie przejść do konkurencji ze względu na słabą jakość obsługi. Wniosek nasuwa się sam, przed wejściem na rynek należy zadbać, by obsługa klienta, reklamacje, dostawa towarów i wszelkie aspekty związane z relacjami międzyludzkimi, były na najwyższym poziomie. Na pewno warto posiadać francuski helpdesk, gdzie nasz klient będzie w stanie szybko znaleźć odpowiedź na swój problem. Przewagę konkurencyjną warto też budować na indywidualnym podejściu do klienta, pokazaniu elastyczności naszych rozwiązań.

Wchodząc na nowy rynek niezbędna jest jego wcześniejsza, dogłębna analiza, a także poznanie profilu klienta oraz jego potrzeb. W tym celu niezastąpiona jest pomoc partnerów, którzy znają lokalne uwarunkowania i są w stanie doradzić oraz pomóc stworzyć idealny produkt oraz strategię dopasowaną do francuskiego rynku.