tatystyki obrazujące stan zdrowia grupy kierowców zawodowych są niepokojące. Według danych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, ponad 80 proc. spośród nich uskarża się na schorzenia pleców i kręgosłupa, a 40 proc. cierpi na choroby serca. Alarmujące dane przynosi także „Raport o stanie zdrowia kierowców zawodowych” przygotowany na zlecenie Fundacji Truckers Life przez Koło Naukowe Dietetyków z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Z raportu wynika, że 60 proc. przebadanych przez Fundację kierowców pojazdów ciężarowych ma nadwagę lub otyłość I stopnia, a to bezpośrednio przekłada się na zachowanie kierowcy na drodze i bezpieczeństwo jazdy.

Problem otyłości

Wiele godzin za kółkiem, ciągła walka z czasem i siedzący tryb życia nie sprzyjają prowadzeniu zdrowego stylu życia. Przyczyną otyłości u kierowców jest głównie dodatni bilans energetyczny. Co to znaczy? Spożywane posiłki są po prostu zbyt energetyczne w stosunku do ograniczonej aktywności fizycznej. Według Spitzera – IIettingera kierowcy ciężarówek zużywają około 720 kcal na 8 godzin (1,5 kcal/min), co klasyfikuje ich poziom aktywności fizycznej w kategorii „bardzo lekkie natężenie wysiłku fizycznego”. W porównaniu z zawodami takimi jak np. górnicy, których wydatek energetyczny podczas wykonywania pracy zawodowej szacuje się na 6,5 kcal/min (3120 kcal/8 godzin aktywnej pracy), zapotrzebowanie energetyczne kierowców ciężarówek jest 4 razy mniejsze.

Według raportu Fundacji Truckers Life, wiek metaboliczny badanych kierowców, szczególnie z młodszego przedziału wiekowego (<20 lat) jest wyższy, niż ich wiek metrykalny. To sugeruje wyższe aniżeli referencyjne wartości tłuszczu w ciele badanych mężczyzn oraz niższą niż przewidują zalecenia aktywność fizyczną. Dodatkowo u 9 proc. kierowców mężczyzn wykazano wyższy niż zalecany wskaźnik otłuszczenia trzewnego, co sugeruje zwiększone ryzyko chorób cywilizacyjnych w tej grupie. Rozwiązanie tych problemów może stanowić aktywność fizyczna wykonywana w trasie.

Aktywność na pauzie sposobem na bezpieczniejsze drogi

Fundacja Truckers Life od kilku lat przekonuje pracodawców kierowców oraz samych kierowców do inwestowania w zdrowy i aktywny tryb życia. Jako pierwsza organizacja w Europie w sposób systemowy zaczęła budować siłownie zewnętrzne na parkingach, gdzie kierowcy mogą zażyć ruchu podczas postoju w trasie. Fundacja wybudowała już ponad 70 siłowni plenerowych w Polsce, Niemczech, Czechach i na Litwie. Organizacja promuje także zdrowe nawyki żywieniowe i zachęca do aktywności sportowej za sprawą kampanii edukacyjnych dla kierowców. Tworzy Strefy Zdrowia, w których przeprowadza badania kierowców oraz daje wskazówki na temat tego, jak żyć zdrowo i aktywnie w trasie.


 
Więcej o działaniach fundacji na: www.truckerslife.eu.