ezpieczeństwo, ekologia, ekonomia

Do pewnego momentu wśród nabywców samochodów panowała w szczególności moda na bezpieczeństwo. Dotyczyła ona w głównej mierze samochodów osobowych, ale nie tylko. Pokazywano testy zderzeniowe, nowe systemy zapewniające bezpieczeństwo osób, nowe systemy mocowania ładunku. Pojazdy wyposażano w coraz to nowsze urządzenia ułatwiające prowadzenie pojazdu i podnoszące bezpieczeństwo – tempomaty, aktywne tempomaty (utrzymujące określony odstęp od poprzedzającego pojazdu), systemy stabilizacji toru jazdy, czy wspomagające ruszanie pod górę lub zjazd ze wzniesienia. To tylko początek długiej listy dostępnych opcji.

Obecnie trend związany z bezpieczeństwem stracił nieco na znaczeniu. Użytkownicy zwracają za to uwagę na wygląd pojazdu, który ma być nowoczesny i przyciągający uwagę, ale analizują także koszty jego eksploatacji. Firmy transportowe konkurują na rynku głównie ceną i jakością wykonania usługi. Głównym składnikiem kosztów eksploatacji pojazdu jest cena paliwa, bieżące utrzymanie pojazdu i koszty napraw. Na wszystkie trzy aspekty decydujący wpływ ma sposób prowadzenia pojazdu, a z pomocą może przyjść coraz popularniejsza i modna – eko-jazda.

Eko-jazda – nowoczesny styl jazdy

Pojęcie eko-jazdy, funkcjonujące również jako eko-driving, to filozofia polegająca nie tylko na odpowiednim przełączaniu biegów i operowaniu pedałem przyspieszenia, ale również umiejętność przewidywania sytuacji na drodze i reagowania na nią, w tym umiejętne wykorzystywanie jej dla własnych potrzeb. Spodziewając się zmiany świateł na najbliższym skrzyżowaniu lub widząc z daleka czerwone światło, nie należy przyspieszać, ale hamując silnikiem (poprzez redukowanie kolejnych biegów) pozwolić pojazdowi wytracić prędkość, używając hamulców w ostatniej fazie hamowania, tuż przed zatrzymaniem pojazdu. Podczas hamowania silnikiem sterownik zmniejsza dawkowanie paliwa do zera. Zatem przez chwilę jedziemy „za darmo”. W przypadku hamowania bez włączonego biegu, silnik pracuje na biegu jałowym, zużywając pewną ilość paliwa. Ale to tylko jeden z przykładów zastosowania zasad eko-jazdy. Lista najważniejszych zasad obejmuje:

 1. Utrzymanie zalecanego przez producenta pojazdu ciśnienia w oponach.
 2. Przewożenie tylko niezbędnego wyposażenia pojazdu, które wpływa na masę pojazdu i w efekcie zużycie paliwa.
 3. Skrócenie mało-efektywnego rozgrzewania silnika na postoju.
 4. Wyłączanie silnika przy postojach trwających dłużej niż 30 sekund.
 5. Efektywne rozpędzanie pojazdu z pedałem przyspieszenia wciśniętym na ok. ¾ zakresu.
 6. Możliwe szybkie włączanie, podczas przyspieszania, kolejnych wyższych biegów.
 7. Hamowanie silnikiem i jednoczesna redukcja biegów w celu znacznego zredukowania zużycia paliwa.
 8. Podniesienie szyb pojazdu, prawidłowe zamocowanie i naciągnięcie plandeki (w przypadku niektórych pojazdów) w celu zmniejszenia oporów powietrza.
 9. Unikanie przyspieszania podczas pokonywania wzniesienia.
 10. Umiejętne wykorzystywanie ukształtowania terenu, do rozpędzania pojazdu podczas zjazdów ze wzniesień.
 11. Utrzymywanie zwiększonego odstępu od poprzedzającego pojazdu, co umożliwia łatwiejsze wytracanie prędkości poprzez operowanie pedałem przyspieszenia, bez zastosowania hamulców.
 12. Rozważne używanie hamulców, oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa na drodze.

Oczekiwane efekty za rzeczywistość

Eko-jazda to nie tylko zmniejszenie zużycia paliwa, ale również zużycia okładzin ciernych w układzie hamulcowym, opon i innych mechanicznych podzespołów pojazdu. Największe efekty tego nowoczesnego stylu jazdy można uzyskać stosując połączenie przewidywania sytuacji na drodze, umiejętnego wykorzystywania tych informacji, w połączeniu z odpowiednią techniką przyspieszania i hamowania.

W literaturze podawane są wskaźniki oszczędności paliwa z przedziału od kilku do kilkudziesięciu procent. Wydaje się, że stosując tylko niektóre zasady eko-jazdy, bezpiecznie możemy założyć redukcję zużycia paliwa (w dłuższym okresie czasu) na poziomie 5-8 proc., co i tak daje prawie jeden miesiąc jazdy w roku „za darmo”.