yniki raportu pokazują, że 43 proc. badanych kierowców mężczyzn, charakteryzował wskaźnik BMI świadczący o nadwadze. Z kolei otyłość I stopnia wykazano u 17 proc., a II stopnia – u 7 proc. kierowców. Prawidłowe wartości BMI miało tylko 33 proc. badanych mężczyzn. Na tym tle kobiety-kierowcy wypadły zdecydowanie lepiej. Większość, bo aż 77 proc., miała prawidłowy wskaźnik BMI.

Mniej pracowici od górników?

Według autorów raportu, powodem tych zaburzeń jest przede wszystkim dodatni bilans energetyczny, na który składa się zbyt energetyczne pożywienie i ograniczona aktywność fizyczna. Jak wskazują polskie badania, u mężczyzn ze stwierdzoną otyłością, wartość energetyczna średniej racji pokarmowej stanowiła 107 proc. ich realnego zapotrzebowania.

Według Spitzera-IIettingera, kierowcy ciężarówek zużywają około 720 kcal na 8 godzin, co klasyfikuje ich poziom aktywności fizycznej w kategorii „bardzo lekkie natężenie wysiłku fizycznego”. W porównaniu z zawodami takimi jak np. górnicy, których wydatek energetyczny podczas wykonywania pracy szacuje się na 3120 kcal/8 godzin, zapotrzebowanie energetyczne kierowców jest cztery razy mniejsze. Rozwiązaniem problemu nadwagi mogłaby być aktywność fizyczna, jednak wg raportu, mniej niż połowa respondentów (47 proc.) zadeklarowała wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń w trasie.

Starsi niż w rzeczywistości

Na tym nie koniec złych wieści. Według raportu Fundacji Truckers Life, wiek metaboliczny badanych kierowców, szczególnie z młodszego przedziału wiekowego (<20 lat) był wyższy, niż ich wiek metrykalny. To sugeruje wyższe niż referencyjne wartości tłuszczu w ciele badanych oraz niższą niż przewidują zalecenia, aktywność fizyczną.

Pocieszeniem może być fakt, że kierowcy zdają sobie sprawę z tego, że ich kondycja zdrowotna nie jest najlepsza. 62 proc. badanych źle ocenia swój stan zdrowia lub wskazuje, że wymaga on poprawy. Te dane mogłyby ulec zmianie, gdyby pracownikom branży transportowej stworzyć odpowiednie warunki do aktywnego spędzania czasu na postojach.

Aktywność na pauzie sposobem na otyłość

Fundacja Truckers Life od kilku lat stara się przekonywać kierowców i ich pracodawców do inwestowania w zdrowy i aktywny tryb życia. Jako pierwsza organizacja w Europie w sposób systemowy zaczęła budować siłownie zewnętrzne na parkingach, gdzie kierowcy mogą zażyć ruchu podczas postoju. Wybudowała już ponad 70 siłowni w Polsce i za granicą. Organizacja tworzy także Strefy Zdrowia dla kierowców, w których przeprowadza badania, ale i daje wskazówki, jak żyć zdrowo i aktywnie w trasie. Więcej o działaniach fundacji na www.truckerslife.eu.