Które polskie firmy, podmioty i marki są najaktywniejsze we Włoszech i które są najbardziej popularne wśród lokalnych mieszkańców?

Włochy są piątym największym odbiorcą towarów z Polski, a wartość eksportu z roku na rok rośnie. Problem w tym, że wiele wyprodukowanych w Polsce towarów sprzedawanych jest pod obcymi markami, duży udział w eksporcie mają też półprodukty. W tej sytuacji odbiorca końcowy najczęściej nie zdaje sobie sprawy z tego, skąd towar pochodzi. Choć polskie produkty są najwyższej jakości, nie przekłada się to na dobrą opinię o Polsce jako kraju, gdzie takie dobra powstają. Istnieje więc pilna potrzeba wzmocnienia krajowych, polskich marek.

Na rynku włoskim są jednak obecne (i rozpoznawane jako polskie) produkty i marki, szczególnie związane z transportem publicznym, przemysłem morskim i kosmetykami. Firma Solaris Bus & Coach S.A. wygrała przetarg na odnowienie floty transportu publicznego w Mediolanie – model Solaris Urbino Euro6 jest używany między innymi na EXPO 2015. Firma PESA Bydgoszcz S.A. dostarczy ponad 50 spalinowych zespołów trakcyjnych ATR 220 do najważniejszych włoskich podmiotów w sektorze kolejowym: Trenitalia, TPER, Ferrovie del Sud Est oraz Ferrovie Nord Milano. W przypadku sektora morskiego, najaktywniejszymi podmiotami są: Sunreef Yachts, Galeon, Mirage, Sea Life, PARKER POLSKA , ADMIRAL BOATS i REGA YACHT. Polskie kosmetyki cieszą się doskonałą opinią za sprawą konkurencyjnych cen, wysokiej jakości i dbałości o innowacje. Do tych, bardziej rozpoznawalnych należą z pewnością: Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris, Inglot, Dax Cosmetics, Ziaja i Oceanic, choć producentów obecnych na rynku włoskim jest więcej. Sukces odniosły również firmy z sektora stolarki okiennej i drzwi: Fakro, Drutex, Dobroplast i Oknoplast (znany we Włoszech od 2012 r. jako sponsor F.C. Internazionale).

Jak w ostatnich latach zmieniała się wielkości polskiego eksportu do Włoch oraz jakie są prognozy na rok 2015 i 2016?

Polski eksport do Włoch wzrósł od 2010 r. z 7,1 mld € do 7,3 mld € w 2011 roku (+ 2,8 proc.), ale zanotował spadek w 2012 r. do 6,9 mld € (-5,5 proc.) oraz w 2013 do 6,7 mld € (-3,7 proc.) i urósł w 2014 r. do 7,4 mld € (+ 10,0 proc. w porównaniu do 2013 r.). Włochy są piątym największym rynkiem zbytu w następujących 6 sektorach:

  • pojazdy silnikowe, ciągniki, motocykle i inne pojazdy lądowe stanowią 19,1 proc. wartości polskiego eksportu (1,404 mld €, niewielki wzrost o 0,8 proc. w porównaniu do 1,392 mld € w 2013 r.);
  • artykuły spożywcze stanowią  15,7 proc. wartości eksportu (1,153 mld €,  wzrost o 8,2 proc. w porównaniu do 1,065 mld € w 2013 r.);
  • maszyny i urządzanie do produkcji stanowią 14,4 proc. (1,058 mld € i wyraźny wzrost o 17,3 proc. w porównaniu do 902,3 mln € w 2013 r.);
  • urządzenia elektrotechniczne i elektroniczne stanowią 10,4 proc. ( 765,7 mln € , wzrost o 2,6 proc. w porównaniu do 746,2 mln € w  2013 r.);
  • produkty z metali nieszlachetnych stanowią 9,1 proc. (671,6 mln € , wzrost o 7,7 proc. z 623,2 mln € w roku 2013);
  • produkty plastikowe i z gumy stanowią 7,8 proc. (577,4 mln €, nieznaczny spadek o 1,2 proc. w porównaniu do 584,2 mln € w 2013 r.).

Przedsiębiorcy z jakich branż i sektorów powinni szczególnie zainteresować się eksportem swoich produktów do Włoch?

Potencjalnym obszarem zainteresowania może być sektor ICT, ponieważ Polska posiada bogatsze doświadczenie w tej dziedzinie względem Włoch, w których poziom informatyzacji firm jest jeszcze poniżej średniej europejskiej. Kolejnym mogą być usługi, które zanotowały silny wzrost we Włoszech i stanowią ok. 73 proc. wartości dodanej w gospodarce, w porównaniu do ok. 20 proc. przypadających na produkcję.

Jakie są główne bariery i przeszkody ograniczające skalę eksportu polskich towarów i usług do Włoch?

Od 2004 r. nie ma już przeszkód w zakresie eksportu, ponieważ działalności gospodarczej zarejestrowanej w UE przysługuje prawo do eksportu i importu towarów swobodnie w Unii Europejskiej. Ilość dóbr importowanych i eksportowanych nie podlega ograniczeniu. Barierą jest natomiast brak silnej, wyrobionej marki Polski jako kraju (choć coraz częściej postrzegana jest jako rosnący w siłę kraj sukcesu gospodarczego), brak jednoznacznych, pozytywnych skojarzeń Polski z jakąś dziedziną gospodarki (tak jak np. Włochy kojarzą się między innymi z dobrą kuchnią, wzornictwem i modą), wreszcie słabość i nierozpoznawalność polskich marek. Konieczne są zatem działania promocyjne i trzeba dodać, że jest na to dobry moment: Włosi „zauważyli” Polskę, są pozytywnie nastawieni i wstępnie zaciekawieni samym krajem i jego kulturą. 

Jakie lokalne przepisy i rozwiązania prawne są/mogą być dodatkowym wsparciem dla polskich podmiotów prowadzących działalność handlową z Włochami ?

Jeśli chodzi o włoski scenariusz, jak donosi raport „Doing Business” Banku Światowego, w ostatnich latach włoski rząd wprowadził poważne reformy w celu ułatwienia działalności lokalnego biznesu i przyciągnięcia zagranicznych inwestycji. Trzyletni plan finansowy, uchwalony w 2015 roku i Dekret Legislacyjny nr 23 z 4 marca 2015 r. między innymi regulują stosunki między firmą i pracownikiem zatrudnionym na czas nieokreślony i przewidują szereg korzyści dla pracodawcy, jak np. ulgi fiskalne w trzech pierwszych latach zatrudnienia, uproszczenie procedury rozwiązania umowy o pracę. Dekret legislacyjny nr 91 z dnia 24 czerwca 2014 r. stanowi zachętę  do założenia firmy i jej rozwoju poprzez szereg uproszczeń, dotyczących zarówno S.p.A. [S.A.] jak też  S.r.l [Sp. z o. o.], które redukują koszty uruchomienia i prowadzenia firmy. Dużym ułatwieniem jest platforma internetowa, "Biznes w jeden dzień", która dostarcza wszelkich niezbędnych informacji nt. założenia, modyfikacji bądź zamknięcia działalności gospodarczej we Włoszech oraz ułatwia komunikację między przedsiębiorcą, a administracją publiczną.