Produkty Made in Poland błyszczą także w innych branżach. Wszyscy wiemy, że Polska eksportuje znaczne ilości żywności, w tym mięsa i owoców, a także wyrobów metalurgicznych. Miedź jest naszym narodowym skarbem – posiadamy jedno z największych złóż naturalnych na świecie. Nikogo więc nie zdziwi, że łączna wartość eksportowanej miedzi i artykułów miedzianych w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2015 r. wyniosła ponad 2 mld euro. Jednakże wielu rodakom wydaje się nadal zaskakujące, że polskim producentom łodzi motorowych i jachtów również udało się podbić światowe rynki. Jeszcze trudniej uwierzyć, że polskie jachty są na świecie synonimem jakości oraz luksusu.

Z roku na rok rośnie także polski eksport kosmetyków. Do końca września ubiegłego roku Polska wyeksportowała kosmetyki o wartości 1,64 mld euro. Nie mamy się czego wstydzić – polskie marki kosmetyczne są znane i cenione w wielu krajach. Wśród partnerów eksportowych Polski dominują kraje byłego Związku Radzieckiego, jednakże polskie pomadki, lakiery do paznokci i kremy, dotarły także na tak odległe rynki, jak Japonia, kraje Bliskiego Wschodu, czy RPA. Jednym z ostatnio najgłośniejszych hitów są polskie rewolucyjne rękawiczki do demakijażu, które są już obecne na ponad 30 rynkach na całym świecie.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Polska jest również znaczącym eksporterem leków. Od stycznia do września 2015 r. wywieźliśmy poza granice kraju leki o łącznej wartości 1,84 mld euro. Jednak największym zaskoczeniem dla Polaków jest fakt, że nasz kraj jest również ważnym eksporterem odzieży. Oprócz krajów europejskich, polscy producenci modowi zdobyli także przyczółki na rynkach tak egzotycznych jak Katar, Kuwejt czy Arabia Saudyjska. Poza odzieżą damską, w tym również wysokiej jakości bielizną, polscy producenci podbijają światowe rynki odzieży męskiej. Od stycznia do września 2015 r. Polska wyeksportowała odzież i bieliznę o łącznej wartości ponad 2,5 mld euro.

Europejski lider

Często zapominamy, że oprócz złóż mineralnych, Polska ma także inne cenne zasoby naturalne, jak np. drewno. Dzięki znacznym zasobom własnego drewna, a także importowi tego surowca, polskie firmy meblarskie są jednymi z czołowych producentów mebli na świecie. Polacy produkują najczęściej pod obcymi markami, jako podwykonawca wielkich międzynarodowych koncernów, choć mamy także kilka własnych fi rm. Wartość mebli sprzedanych za granicę w 2015 r. szacuje się na ponad 9 mld euro, co plasuje nasz kraj na czwartym miejscu na świecie. Co więcej, wartość polskiego eksportu mebli rośnie w niebywałym tempie. W ubiegłym roku najszybciej wzrósł eksport mebli do Rumuni, Słowacji i Stanów Zjednoczonych – o ponad 20 proc.

Podobnie silną pozycję mamy także w pokrewnej branży, a mianowicie w eksporcie stolarki otworowej. W 2015 r. wyprzedziliśmy nawet Niemcy, stając się europejskim liderem w wartości eksportu okien i drzwi. W ubiegłym roku wyeksportowaliśmy okna i drzwi o łącznej wartości 1,55 mld euro, co stanowi ponad 60 proc. całkowitej produkcji w tej branży. Niewiele polskich branż jest tak silnie proeksportowych jak ta.

Polskie wyroby i marki z roku na rok podbijają coraz to nowe rynki, co zawdzięczamy nie tylko branżowym programom promocyjnym, ale przede wszystkim konkurencyjnym cenom oraz solidnej, sprawdzonej podczas wieloletniej współpracy, jakości naszych wyrobów.