Po roku 1989, bardzo szybko Francja stała się dla Polski jednym z najważniejszych partnerów w Europie. Pomimo pojawiających się czasem rozbieżności, obydwa kraje łączą bardzo przyjazne stosunki i dążenie do zapewnienia stabilizacji polityczno-gospodarczej w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku mija 25 lat od powołania Trójkąta Weimarskiego i 8 lat od podpisania francusko-polskiego partnerstwa strategicznego. Polsko-francuskie relacje to nie tylko tradycja, ale przede wszystkim nowe perspektywy rozwoju.

Polska odkąd przystąpiła do Unii Europejskiej, nieustannie zwiększa swoją atrakcyjność inwestycyjną pod względem rozwoju infrastruktury czy liczby i dostępności wykwalifikowanych pracowników. Francja jako jedna z pierwszych dostrzegła olbrzymi potencjał i dziś nad Wisłą jest de facto drugim inwestorem zagranicznym, który do tej pory zainwestował ponad 20 mld euro. Obecnie na rynku funkcjonuje około 1300 francuskich przedsiębiorstw, które łącznie stworzyły ponad 250 tys. miejsc pracy w różnych regionach kraju. Nie zapominajmy jednak, że firmy francuskie to nie tylko inwestycje kapitałowe. To również transfer nowoczesnych technologii oraz liczne innowacyjne rozwiązania w różnych obszarach. Wiele z nich, jak chociażby akcjonariat pracowniczy, rozwiązania w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu czy współpraca w modelu PPP mogłyby być z powodzeniem przeniesione na polski grunt. Jako organizacja francuskich pracodawców (CCIFP) reprezentująca ponad 460 firm na polskim rynku z chęcią dzielimy się tymi praktykami i jesteśmy otwarci na dialog z polskimi decydentami.

Od kilku lat obserwujemy również zainteresowanie wśród polskich inwestorów rynkiem francuskim. Polskie firmy, które dzięki dobrej koniunkturze w ostatnich latach rozwinęły się na rodzimym rynku, poszukują nowych odbiorców. Francja to dojrzały rynek i wymagający klienci, dlatego duże szanse na sukces mają producenci produktów luksusowych, takich jak jachty, wysokiej jakości wyroby drewniane czy ekologiczne produkty spożywcze. Eksperci Francusko-Polskiej Izby z roku na rok obsługują coraz więcej polskich przedsiębiorstw, którzy bez kompleksów zdobywają we Francji nowych klientów. Dostarczamy im niezbędnych informacji o rynku i lokalnych uwarunkowaniach prawnych, a także prowadzimy misje handlowe, wyszukujemy partnerów czy dystrybutorów i wprowadzamy polskie produkty do Francji.

Dobre polsko-francuskie relacje polityczne i gospodarcze to efekt wieloletniej współpracy, którą jednak nadal trzeba umacniać. Dlatego tak ważne dla inwestorów jest kontynuowanie dialogu z przedstawicielami nowej władzy. Nie jest korzystna sytuacja, gdy kluczowe decyzje, mające znaczący wpływ na budżety i działalność firm w Polsce, podejmowane są bez odpowiedniego przygotowania i konsultacji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Zagraniczni inwestorzy nadal chcą się rozwijać, płacić w Polsce podatki, zatrudniać polskich pracowników i korzystać z usług polskich firm. Wykorzystajmy ich doświadczenia i potencjał, by wspólnie rozwijać polską gospodarkę.